HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← formido — definition

Conjugation of formido

Regular CEFR B1
[fɔrˈmiː.doː]

to be afraid of or for Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego formīdō
tū formīdās
is / ea / id formīdat
nōs formīdāmus
vōs formīdātis
eī / eae / ea formīdant
Indicātīvus imperfectum
ego formīdābam
tū formīdābās
is / ea / id formīdābat
nōs formīdābāmus
vōs formīdābātis
eī / eae / ea formīdābant
Indicātīvus futūrum
ego formīdābō
tū formīdābis
is / ea / id formīdābit
nōs formīdābimus
vōs formīdābitis
eī / eae / ea formīdābunt
Indicātīvus perfectum
ego formīdāvī
tū formīdāvistī
is / ea / id formīdāvit
nōs formīdāvimus
vōs formīdāvistis
eī / eae / ea formīdāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego formīdāveram
tū formīdāverās
is / ea / id formīdāverat
nōs formīdāverāmus
vōs formīdāverātis
eī / eae / ea formīdāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego formīdāverō
tū formīdāveris
is / ea / id formīdāverit
nōs formīdāverimus
vōs formīdāveritis
eī / eae / ea formīdāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego formīdem
tū formīdēs
is / ea / id formīdet
nōs formīdēmus
vōs formīdētis
eī / eae / ea formīdent
Coniūnctīvus imperfectum
ego formīdārem
tū formīdārēs
is / ea / id formīdāret
nōs formīdārēmus
vōs formīdārētis
eī / eae / ea formīdārent
Coniūnctīvus perfectum
ego formīdāverim
tū formīdāverīs
is / ea / id formīdāverit
nōs formīdāverīmus
vōs formīdāverītis
eī / eae / ea formīdāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego formīdāvissem
tū formīdāvissēs
is / ea / id formīdāvisset
nōs formīdāvissēmus
vōs formīdāvissētis
eī / eae / ea formīdāvissent
Imperātīvus praesēns
tū formīdā
vōs formīdāte
Imperātīvus futūrum
tū formīdātō
is / ea / id formīdātō
vōs formīdātōte
eī / eae / ea formīdantō
Īnfīnītīvus praesēns
— formīdāre
Īnfīnītīvus perfectum
— formīdāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— formīdātūrum esse
Participium praesēns
— formīdāns
Participium futūrum
— formīdātūrus
Gerundium (genitīvus)
— formīdandī
Gerundium (datīvus)
— formīdandō
Gerundium (accūsātīvus)
— formīdandum
Gerundium (ablātīvus)
— formīdandō
Supīnum (accūsātīvus)
— formīdātum
Supīnum (ablātīvus)
— formīdātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego formīdor
tū formīdāris
is / ea / id formīdātur
nōs formīdāmur
vōs formīdāminī
eī / eae / ea formīdantur
Indicātīvus imperfectum
ego formīdābar
tū formīdābāris
is / ea / id formīdābātur
nōs formīdābāmur
vōs formīdābāminī
eī / eae / ea formīdābantur
Indicātīvus futūrum
ego formīdābor
tū formīdāberis
is / ea / id formīdābitur
nōs formīdābimur
vōs formīdābiminī
eī / eae / ea formīdābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego formīder
tū formīdēris
is / ea / id formīdētur
nōs formīdēmur
vōs formīdēminī
eī / eae / ea formīdentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego formīdārer
tū formīdārēris
is / ea / id formīdārētur
nōs formīdārēmur
vōs formīdārēminī
eī / eae / ea formīdārentur
Imperātīvus praesēns
tū formīdāre
vōs formīdāminī
Imperātīvus futūrum
tū formīdātor
is / ea / id formīdātor
eī / eae / ea formīdantor
Īnfīnītīvus praesēns
— formīdārī
Īnfīnītīvus perfectum
— formīdātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— formīdātum īrī
Participium perfectum
— formīdātus
Participium futūrum
— formīdandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary