HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← formo — definition

Conjugation of formo

Regular CEFR B1
[ˈfoːr.moː]

to shape, form, fashion, format Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego fōrmō
tū fōrmās
is / ea / id fōrmat
nōs fōrmāmus
vōs fōrmātis
eī / eae / ea fōrmant
Indicātīvus imperfectum
ego fōrmābam
tū fōrmābās
is / ea / id fōrmābat
nōs fōrmābāmus
vōs fōrmābātis
eī / eae / ea fōrmābant
Indicātīvus futūrum
ego fōrmābō
tū fōrmābis
is / ea / id fōrmābit
nōs fōrmābimus
vōs fōrmābitis
eī / eae / ea fōrmābunt
Indicātīvus perfectum
ego fōrmāvī
tū fōrmāvistī
is / ea / id fōrmāvit
nōs fōrmāvimus
vōs fōrmāvistis
eī / eae / ea fōrmāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego fōrmāveram
tū fōrmāverās
is / ea / id fōrmāverat
nōs fōrmāverāmus
vōs fōrmāverātis
eī / eae / ea fōrmāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego fōrmāverō
tū fōrmāveris
is / ea / id fōrmāverit
nōs fōrmāverimus
vōs fōrmāveritis
eī / eae / ea fōrmāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego fōrmem
tū fōrmēs
is / ea / id fōrmet
nōs fōrmēmus
vōs fōrmētis
eī / eae / ea fōrment
Coniūnctīvus imperfectum
ego fōrmārem
tū fōrmārēs
is / ea / id fōrmāret
nōs fōrmārēmus
vōs fōrmārētis
eī / eae / ea fōrmārent
Coniūnctīvus perfectum
ego fōrmāverim
tū fōrmāverīs
is / ea / id fōrmāverit
nōs fōrmāverīmus
vōs fōrmāverītis
eī / eae / ea fōrmāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego fōrmāvissem
tū fōrmāvissēs
is / ea / id fōrmāvisset
nōs fōrmāvissēmus
vōs fōrmāvissētis
eī / eae / ea fōrmāvissent
Imperātīvus praesēns
tū fōrmā
vōs fōrmāte
Imperātīvus futūrum
tū fōrmātō
is / ea / id fōrmātō
vōs fōrmātōte
eī / eae / ea fōrmantō
Īnfīnītīvus praesēns
— fōrmāre
Īnfīnītīvus perfectum
— fōrmāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— fōrmātūrum esse
Participium praesēns
— fōrmāns
Participium futūrum
— fōrmātūrus
Gerundium (genitīvus)
— fōrmandī
Gerundium (datīvus)
— fōrmandō
Gerundium (accūsātīvus)
— fōrmandum
Gerundium (ablātīvus)
— fōrmandō
Supīnum (accūsātīvus)
— fōrmātum
Supīnum (ablātīvus)
— fōrmātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego fōrmor
tū fōrmāris
is / ea / id fōrmātur
nōs fōrmāmur
vōs fōrmāminī
eī / eae / ea fōrmantur
Indicātīvus imperfectum
ego fōrmābar
tū fōrmābāris
is / ea / id fōrmābātur
nōs fōrmābāmur
vōs fōrmābāminī
eī / eae / ea fōrmābantur
Indicātīvus futūrum
ego fōrmābor
tū fōrmāberis
is / ea / id fōrmābitur
nōs fōrmābimur
vōs fōrmābiminī
eī / eae / ea fōrmābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego fōrmer
tū fōrmēris
is / ea / id fōrmētur
nōs fōrmēmur
vōs fōrmēminī
eī / eae / ea fōrmentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego fōrmārer
tū fōrmārēris
is / ea / id fōrmārētur
nōs fōrmārēmur
vōs fōrmārēminī
eī / eae / ea fōrmārentur
Imperātīvus praesēns
tū fōrmāre
vōs fōrmāminī
Imperātīvus futūrum
tū fōrmātor
is / ea / id fōrmātor
eī / eae / ea fōrmantor
Īnfīnītīvus praesēns
— fōrmārī
Īnfīnītīvus perfectum
— fōrmātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— fōrmātum īrī
Participium perfectum
— fōrmātus
Participium futūrum
— fōrmandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary