HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← texo — definition

Conjugation of texo

Regular CEFR B1
[ˈtɛk.soː]

to plait, intertwine Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego texō
tū texis
is / ea / id texit
nōs teximus
vōs texitis
eī / eae / ea texunt
Indicātīvus imperfectum
ego texēbam
tū texēbās
is / ea / id texēbat
nōs texēbāmus
vōs texēbātis
eī / eae / ea texēbant
Indicātīvus futūrum
ego texam
tū texēs
is / ea / id texet
nōs texēmus
vōs texētis
eī / eae / ea texent
Indicātīvus perfectum
ego texuī
tū texuistī
is / ea / id texuit
nōs texuimus
vōs texuistis
eī / eae / ea texuērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego texueram
tū texuerās
is / ea / id texuerat
nōs texuerāmus
vōs texuerātis
eī / eae / ea texuerant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego texuerō
tū texueris
is / ea / id texuerit
nōs texuerimus
vōs texueritis
eī / eae / ea texuerint
Coniūnctīvus praesēns
ego texam
tū texās
is / ea / id texat
nōs texāmus
vōs texātis
eī / eae / ea texant
Coniūnctīvus imperfectum
ego texerem
tū texerēs
is / ea / id texeret
nōs texerēmus
vōs texerētis
eī / eae / ea texerent
Coniūnctīvus perfectum
ego texuerim
tū texuerīs
is / ea / id texuerit
nōs texuerīmus
vōs texuerītis
eī / eae / ea texuerint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego texuissem
tū texuissēs
is / ea / id texuisset
nōs texuissēmus
vōs texuissētis
eī / eae / ea texuissent
Imperātīvus praesēns
tū texe
vōs texite
Imperātīvus futūrum
tū texitō
is / ea / id texitō
vōs texitōte
eī / eae / ea texuntō
Īnfīnītīvus praesēns
— texere
Īnfīnītīvus perfectum
— texuisse
Īnfīnītīvus futūrum
— textūrum esse
Participium praesēns
— texēns
Participium futūrum
— textūrus
Gerundium (genitīvus)
— texendī
Gerundium (datīvus)
— texendō
Gerundium (accūsātīvus)
— texendum
Gerundium (ablātīvus)
— texendō
Supīnum (accūsātīvus)
— textum
Supīnum (ablātīvus)
— textū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego texor
tū texeris
is / ea / id texitur
nōs teximur
vōs teximinī
eī / eae / ea texuntur
Indicātīvus imperfectum
ego texēbar
tū texēbāris
is / ea / id texēbātur
nōs texēbāmur
vōs texēbāminī
eī / eae / ea texēbantur
Indicātīvus futūrum
ego texar
tū texēris
is / ea / id texētur
nōs texēmur
vōs texēminī
eī / eae / ea texentur
Coniūnctīvus praesēns
ego texar
tū texāris
is / ea / id texātur
nōs texāmur
vōs texāminī
eī / eae / ea texantur
Coniūnctīvus imperfectum
ego texerer
tū texerēris
is / ea / id texerētur
nōs texerēmur
vōs texerēminī
eī / eae / ea texerentur
Imperātīvus praesēns
tū texere
vōs teximinī
Imperātīvus futūrum
tū texitor
is / ea / id texitor
eī / eae / ea texuntor
Īnfīnītīvus praesēns
— texī
Īnfīnītīvus perfectum
— textum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— textum īrī
Participium perfectum
— textus
Participium futūrum
— texendus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary