HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← surrideo — definition

Conjugation of surrideo

Regular CEFR B2
[sʊrˈriː.de.oː]

(Verbum) Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego surrīdeō
tū surrīdēs
is / ea / id surrīdet
nōs surrīdēmus
vōs surrīdētis
eī / eae / ea surrīdent
Indicātīvus imperfectum
ego surrīdēbam
tū surrīdēbās
is / ea / id surrīdēbat
nōs surrīdēbāmus
vōs surrīdēbātis
eī / eae / ea surrīdēbant
Indicātīvus futūrum
ego surrīdēbō
tū surrīdēbis
is / ea / id surrīdēbit
nōs surrīdēbimus
vōs surrīdēbitis
eī / eae / ea surrīdēbunt
Indicātīvus perfectum
ego surrīsī
tū surrīsistī
is / ea / id surrīsit
nōs surrīsimus
vōs surrīsistis
eī / eae / ea surrīsērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego surrīseram
tū surrīserās
is / ea / id surrīserat
nōs surrīserāmus
vōs surrīserātis
eī / eae / ea surrīserant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego surrīserō
tū surrīseris
is / ea / id surrīserit
nōs surrīserimus
vōs surrīseritis
eī / eae / ea surrīserint
Coniūnctīvus praesēns
ego surrīdeam
tū surrīdeās
is / ea / id surrīdeat
nōs surrīdeāmus
vōs surrīdeātis
eī / eae / ea surrīdeant
Coniūnctīvus imperfectum
ego surrīdērem
tū surrīdērēs
is / ea / id surrīdēret
nōs surrīdērēmus
vōs surrīdērētis
eī / eae / ea surrīdērent
Coniūnctīvus perfectum
ego surrīserim
tū surrīserīs
is / ea / id surrīserit
nōs surrīserīmus
vōs surrīserītis
eī / eae / ea surrīserint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego surrīsissem
tū surrīsissēs
is / ea / id surrīsisset
nōs surrīsissēmus
vōs surrīsissētis
eī / eae / ea surrīsissent
Imperātīvus praesēns
tū surrīdē
vōs surrīdēte
Imperātīvus futūrum
tū surrīdētō
is / ea / id surrīdētō
vōs surrīdētōte
eī / eae / ea surrīdentō
Īnfīnītīvus praesēns
— surrīdēre
Īnfīnītīvus perfectum
— surrīsisse
Īnfīnītīvus futūrum
— surrīsūrum esse
Participium praesēns
— surrīdēns
Participium futūrum
— surrīsūrus
Gerundium (genitīvus)
— surrīdendī
Gerundium (datīvus)
— surrīdendō
Gerundium (accūsātīvus)
— surrīdendum
Gerundium (ablātīvus)
— surrīdendō
Supīnum (accūsātīvus)
— surrīsum
Supīnum (ablātīvus)
— surrīsū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego surrīdeor
tū surrīdēris
is / ea / id surrīdētur
nōs surrīdēmur
vōs surrīdēminī
eī / eae / ea surrīdentur
Indicātīvus imperfectum
ego surrīdēbar
tū surrīdēbāris
is / ea / id surrīdēbātur
nōs surrīdēbāmur
vōs surrīdēbāminī
eī / eae / ea surrīdēbantur
Indicātīvus futūrum
ego surrīdēbor
tū surrīdēberis
is / ea / id surrīdēbitur
nōs surrīdēbimur
vōs surrīdēbiminī
eī / eae / ea surrīdēbuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego surrīdear
tū surrīdeāris
is / ea / id surrīdeātur
nōs surrīdeāmur
vōs surrīdeāminī
eī / eae / ea surrīdeantur
Coniūnctīvus imperfectum
ego surrīdērer
tū surrīdērēris
is / ea / id surrīdērētur
nōs surrīdērēmur
vōs surrīdērēminī
eī / eae / ea surrīdērentur
Imperātīvus praesēns
tū surrīdēre
vōs surrīdēminī
Imperātīvus futūrum
tū surrīdētor
is / ea / id surrīdētor
eī / eae / ea surrīdentor
Īnfīnītīvus praesēns
— surrīdērī
Īnfīnītīvus perfectum
— surrīsum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— surrīsum īrī
Participium perfectum
— surrīsus
Participium futūrum
— surrīdendus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary