HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← radico — definition

Conjugation of radico

Regular CEFR B1
[raːˈdiː.koː]

to take root Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego rādīcō
tū rādīcās
is / ea / id rādīcat
nōs rādīcāmus
vōs rādīcātis
eī / eae / ea rādīcant
Indicātīvus imperfectum
ego rādīcābam
tū rādīcābās
is / ea / id rādīcābat
nōs rādīcābāmus
vōs rādīcābātis
eī / eae / ea rādīcābant
Indicātīvus futūrum
ego rādīcābō
tū rādīcābis
is / ea / id rādīcābit
nōs rādīcābimus
vōs rādīcābitis
eī / eae / ea rādīcābunt
Indicātīvus perfectum
ego rādīcāvī
tū rādīcāvistī
is / ea / id rādīcāvit
nōs rādīcāvimus
vōs rādīcāvistis
eī / eae / ea rādīcāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego rādīcāveram
tū rādīcāverās
is / ea / id rādīcāverat
nōs rādīcāverāmus
vōs rādīcāverātis
eī / eae / ea rādīcāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego rādīcāverō
tū rādīcāveris
is / ea / id rādīcāverit
nōs rādīcāverimus
vōs rādīcāveritis
eī / eae / ea rādīcāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego rādīcem
tū rādīcēs
is / ea / id rādīcet
nōs rādīcēmus
vōs rādīcētis
eī / eae / ea rādīcent
Coniūnctīvus imperfectum
ego rādīcārem
tū rādīcārēs
is / ea / id rādīcāret
nōs rādīcārēmus
vōs rādīcārētis
eī / eae / ea rādīcārent
Coniūnctīvus perfectum
ego rādīcāverim
tū rādīcāverīs
is / ea / id rādīcāverit
nōs rādīcāverīmus
vōs rādīcāverītis
eī / eae / ea rādīcāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego rādīcāvissem
tū rādīcāvissēs
is / ea / id rādīcāvisset
nōs rādīcāvissēmus
vōs rādīcāvissētis
eī / eae / ea rādīcāvissent
Imperātīvus praesēns
tū rādīcā
vōs rādīcāte
Imperātīvus futūrum
tū rādīcātō
is / ea / id rādīcātō
vōs rādīcātōte
eī / eae / ea rādīcantō
Īnfīnītīvus praesēns
— rādīcāre
Īnfīnītīvus perfectum
— rādīcāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— rādīcātūrum esse
Participium praesēns
— rādīcāns
Participium futūrum
— rādīcātūrus
Gerundium (genitīvus)
— rādīcandī
Gerundium (datīvus)
— rādīcandō
Gerundium (accūsātīvus)
— rādīcandum
Gerundium (ablātīvus)
— rādīcandō
Supīnum (accūsātīvus)
— rādīcātum
Supīnum (ablātīvus)
— rādīcātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego rādīcor
tū rādīcāris
is / ea / id rādīcātur
nōs rādīcāmur
vōs rādīcāminī
eī / eae / ea rādīcantur
Indicātīvus imperfectum
ego rādīcābar
tū rādīcābāris
is / ea / id rādīcābātur
nōs rādīcābāmur
vōs rādīcābāminī
eī / eae / ea rādīcābantur
Indicātīvus futūrum
ego rādīcābor
tū rādīcāberis
is / ea / id rādīcābitur
nōs rādīcābimur
vōs rādīcābiminī
eī / eae / ea rādīcābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego rādīcer
tū rādīcēris
is / ea / id rādīcētur
nōs rādīcēmur
vōs rādīcēminī
eī / eae / ea rādīcentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego rādīcārer
tū rādīcārēris
is / ea / id rādīcārētur
nōs rādīcārēmur
vōs rādīcārēminī
eī / eae / ea rādīcārentur
Imperātīvus praesēns
tū rādīcāre
vōs rādīcāminī
Imperātīvus futūrum
tū rādīcātor
is / ea / id rādīcātor
eī / eae / ea rādīcantor
Īnfīnītīvus praesēns
— rādīcārī
Īnfīnītīvus perfectum
— rādīcātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— rādīcātum īrī
Participium perfectum
— rādīcātus
Participium futūrum
— rādīcandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary