HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← labo — definition

Conjugation of labo

Regular CEFR B1
[ˈɫa.boː]

to slip past, slide by, glide by Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego labō
tū labās
is / ea / id labat
nōs labāmus
vōs labātis
eī / eae / ea labant
Indicātīvus imperfectum
ego labābam
tū labābās
is / ea / id labābat
nōs labābāmus
vōs labābātis
eī / eae / ea labābant
Indicātīvus futūrum
ego labābō
tū labābis
is / ea / id labābit
nōs labābimus
vōs labābitis
eī / eae / ea labābunt
Indicātīvus perfectum
ego labāvī
tū labāvistī
is / ea / id labāvit
nōs labāvimus
vōs labāvistis
eī / eae / ea labāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego labāveram
tū labāverās
is / ea / id labāverat
nōs labāverāmus
vōs labāverātis
eī / eae / ea labāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego labāverō
tū labāveris
is / ea / id labāverit
nōs labāverimus
vōs labāveritis
eī / eae / ea labāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego labem
tū labēs
is / ea / id labet
nōs labēmus
vōs labētis
eī / eae / ea labent
Coniūnctīvus imperfectum
ego labārem
tū labārēs
is / ea / id labāret
nōs labārēmus
vōs labārētis
eī / eae / ea labārent
Coniūnctīvus perfectum
ego labāverim
tū labāverīs
is / ea / id labāverit
nōs labāverīmus
vōs labāverītis
eī / eae / ea labāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego labāvissem
tū labāvissēs
is / ea / id labāvisset
nōs labāvissēmus
vōs labāvissētis
eī / eae / ea labāvissent
Imperātīvus praesēns
tū labā
vōs labāte
Imperātīvus futūrum
tū labātō
is / ea / id labātō
vōs labātōte
eī / eae / ea labantō
Īnfīnītīvus praesēns
— labāre
Īnfīnītīvus perfectum
— labāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— labātūrum esse
Participium praesēns
— labāns
Participium futūrum
— labātūrus
Gerundium (genitīvus)
— labandī
Gerundium (datīvus)
— labandō
Gerundium (accūsātīvus)
— labandum
Gerundium (ablātīvus)
— labandō
Supīnum (accūsātīvus)
— labātum
Supīnum (ablātīvus)
— labātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego labor
tū labāris
is / ea / id labātur
nōs labāmur
vōs labāminī
eī / eae / ea labantur
Indicātīvus imperfectum
ego labābar
tū labābāris
is / ea / id labābātur
nōs labābāmur
vōs labābāminī
eī / eae / ea labābantur
Indicātīvus futūrum
ego labābor
tū labāberis
is / ea / id labābitur
nōs labābimur
vōs labābiminī
eī / eae / ea labābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego laber
tū labēris
is / ea / id labētur
nōs labēmur
vōs labēminī
eī / eae / ea labentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego labārer
tū labārēris
is / ea / id labārētur
nōs labārēmur
vōs labārēminī
eī / eae / ea labārentur
Imperātīvus praesēns
tū labāre
vōs labāminī
Imperātīvus futūrum
tū labātor
is / ea / id labātor
eī / eae / ea labantor
Īnfīnītīvus praesēns
— labārī
Īnfīnītīvus perfectum
— labātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— labātum īrī
Participium perfectum
— labātus
Participium futūrum
— labandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary