HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← iuvo — definition

Conjugation of iuvo

Regular CEFR B1
[ˈjʊ.woː]

to delight, gratify, please Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego iuvō
tū iuvās
is / ea / id iuvat
nōs iuvāmus
vōs iuvātis
eī / eae / ea iuvant
Indicātīvus imperfectum
ego iuvābam
tū iuvābās
is / ea / id iuvābat
nōs iuvābāmus
vōs iuvābātis
eī / eae / ea iuvābant
Indicātīvus futūrum
ego iuvābō
tū iuvābis
is / ea / id iuvābit
nōs iuvābimus
vōs iuvābitis
eī / eae / ea iuvābunt
Indicātīvus perfectum
ego iūvī
tū iūvistī
is / ea / id iūvit
nōs iūvimus
vōs iūvistis
eī / eae / ea iūvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego iūveram
tū iūverās
is / ea / id iūverat
nōs iūverāmus
vōs iūverātis
eī / eae / ea iūverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego iūverō
tū iūveris
is / ea / id iūverit
nōs iūverimus
vōs iūveritis
eī / eae / ea iūverint
Coniūnctīvus praesēns
ego iuvem
tū iuvēs
is / ea / id iuvet
nōs iuvēmus
vōs iuvētis
eī / eae / ea iuvent
Coniūnctīvus imperfectum
ego iuvārem
tū iuvārēs
is / ea / id iuvāret
nōs iuvārēmus
vōs iuvārētis
eī / eae / ea iuvārent
Coniūnctīvus perfectum
ego iūverim
tū iūverīs
is / ea / id iūverit
nōs iūverīmus
vōs iūverītis
eī / eae / ea iūverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego iūvissem
tū iūvissēs
is / ea / id iūvisset
nōs iūvissēmus
vōs iūvissētis
eī / eae / ea iūvissent
Imperātīvus praesēns
tū iuvā
vōs iuvāte
Imperātīvus futūrum
tū iuvātō
is / ea / id iuvātō
vōs iuvātōte
eī / eae / ea iuvantō
Īnfīnītīvus praesēns
— iuvāre
Īnfīnītīvus perfectum
— iūvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— iūtūrum esse
Participium praesēns
— iuvāns
Participium futūrum
— iūtūrus
Gerundium (genitīvus)
— iuvandī
Gerundium (datīvus)
— iuvandō
Gerundium (accūsātīvus)
— iuvandum
Gerundium (ablātīvus)
— iuvandō
Supīnum (accūsātīvus)
— iūtum
Supīnum (ablātīvus)
— iūtū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego iuvor
tū iuvāris
is / ea / id iuvātur
nōs iuvāmur
vōs iuvāminī
eī / eae / ea iuvantur
Indicātīvus imperfectum
ego iuvābar
tū iuvābāris
is / ea / id iuvābātur
nōs iuvābāmur
vōs iuvābāminī
eī / eae / ea iuvābantur
Indicātīvus futūrum
ego iuvābor
tū iuvāberis
is / ea / id iuvābitur
nōs iuvābimur
vōs iuvābiminī
eī / eae / ea iuvābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego iuver
tū iuvēris
is / ea / id iuvētur
nōs iuvēmur
vōs iuvēminī
eī / eae / ea iuventur
Coniūnctīvus imperfectum
ego iuvārer
tū iuvārēris
is / ea / id iuvārētur
nōs iuvārēmur
vōs iuvārēminī
eī / eae / ea iuvārentur
Imperātīvus praesēns
tū iuvāre
vōs iuvāminī
Imperātīvus futūrum
tū iuvātor
is / ea / id iuvātor
eī / eae / ea iuvantor
Īnfīnītīvus praesēns
— iuvārī
Īnfīnītīvus perfectum
— iūtum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— iūtum īrī
Participium perfectum
— iūtus
Participium futūrum
— iuvandus

Practice in context

Fill in the verb in real sentences — correct answers count toward the table above.

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary