HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← insanio — definition

Conjugation of insanio

Regular CEFR B1
[ĩːˈsaː.ni.oː]

to be insane Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego īnsāniō
tū īnsānīs
is / ea / id īnsānit
nōs īnsānīmus
vōs īnsānītis
eī / eae / ea īnsāniunt
Indicātīvus imperfectum
ego īnsāniēbam
tū īnsāniēbās
is / ea / id īnsāniēbat
nōs īnsāniēbāmus
vōs īnsāniēbātis
eī / eae / ea īnsāniēbant
Indicātīvus futūrum
ego īnsāniam
tū īnsāniēs
is / ea / id īnsāniet
nōs īnsāniēmus
vōs īnsāniētis
eī / eae / ea īnsānient
Indicātīvus perfectum
ego īnsānīvī
tū īnsānīvistī
is / ea / id īnsānīvit
nōs īnsānīvimus
vōs īnsānīvistis
eī / eae / ea īnsānīvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego īnsānīveram
tū īnsānīverās
is / ea / id īnsānīverat
nōs īnsānīverāmus
vōs īnsānīverātis
eī / eae / ea īnsānīverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego īnsānīverō
tū īnsānīveris
is / ea / id īnsānīverit
nōs īnsānīverimus
vōs īnsānīveritis
eī / eae / ea īnsānīverint
Coniūnctīvus praesēns
ego īnsāniam
tū īnsāniās
is / ea / id īnsāniat
nōs īnsāniāmus
vōs īnsāniātis
eī / eae / ea īnsāniant
Coniūnctīvus imperfectum
ego īnsānīrem
tū īnsānīrēs
is / ea / id īnsānīret
nōs īnsānīrēmus
vōs īnsānīrētis
eī / eae / ea īnsānīrent
Coniūnctīvus perfectum
ego īnsānīverim
tū īnsānīverīs
is / ea / id īnsānīverit
nōs īnsānīverīmus
vōs īnsānīverītis
eī / eae / ea īnsānīverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego īnsānīvissem
tū īnsānīvissēs
is / ea / id īnsānīvisset
nōs īnsānīvissēmus
vōs īnsānīvissētis
eī / eae / ea īnsānīvissent
Imperātīvus praesēns
tū īnsānī
vōs īnsānīte
Imperātīvus futūrum
tū īnsānītō
is / ea / id īnsānītō
vōs īnsānītōte
eī / eae / ea īnsāniuntō
Īnfīnītīvus praesēns
— īnsānīre
Īnfīnītīvus perfectum
— īnsānīvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— īnsānītūrum esse
Participium praesēns
— īnsāniēns
Participium futūrum
— īnsānītūrus
Gerundium (genitīvus)
— īnsāniendī
Gerundium (datīvus)
— īnsāniendō
Gerundium (accūsātīvus)
— īnsāniendum
Gerundium (ablātīvus)
— īnsāniendō
Supīnum (accūsātīvus)
— īnsānītum
Supīnum (ablātīvus)
— īnsānītū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
is / ea / id īnsānītur
Indicātīvus imperfectum
is / ea / id īnsāniēbātur
Indicātīvus futūrum
is / ea / id īnsāniētur
Coniūnctīvus praesēns
is / ea / id īnsāniātur
Coniūnctīvus imperfectum
is / ea / id īnsānīrētur
Imperātīvus futūrum
is / ea / id īnsānītor
Īnfīnītīvus praesēns
— īnsānīrī
Īnfīnītīvus perfectum
— īnsānītum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— īnsānītum īrī
Participium perfectum
— īnsānītum
Participium futūrum
— īnsāniendum
Indicātīvus perfectum
is / ea / id īnsānītum est
Indicātīvus plūsquamperfectum
is / ea / id īnsānītum erat
Indicātīvus futūrum exāctum
is / ea / id īnsānītum erit
Coniūnctīvus perfectum
is / ea / id īnsānītum sit
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
is / ea / id īnsānītum esset

Practice in context

Fill in the verb in real sentences — correct answers count toward the table above.

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary