HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← inodio — definition

Conjugation of inodio

Regular CEFR B1

to make repulsive or bothersome Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego inodiō
tū inodiās
is / ea / id inodiat
nōs inodiāmus
vōs inodiātis
eī / eae / ea inodiant
Indicātīvus imperfectum
ego inodiābam
tū inodiābās
is / ea / id inodiābat
nōs inodiābāmus
vōs inodiābātis
eī / eae / ea inodiābant
Indicātīvus futūrum
ego inodiābō
tū inodiābis
is / ea / id inodiābit
nōs inodiābimus
vōs inodiābitis
eī / eae / ea inodiābunt
Indicātīvus perfectum
ego inodiāvī
tū inodiāvistī
is / ea / id inodiāvit
nōs inodiāvimus
vōs inodiāvistis
eī / eae / ea inodiāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego inodiāveram
tū inodiāverās
is / ea / id inodiāverat
nōs inodiāverāmus
vōs inodiāverātis
eī / eae / ea inodiāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego inodiāverō
tū inodiāveris
is / ea / id inodiāverit
nōs inodiāverimus
vōs inodiāveritis
eī / eae / ea inodiāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego inodiem
tū inodiēs
is / ea / id inodiet
nōs inodiēmus
vōs inodiētis
eī / eae / ea inodient
Coniūnctīvus imperfectum
ego inodiārem
tū inodiārēs
is / ea / id inodiāret
nōs inodiārēmus
vōs inodiārētis
eī / eae / ea inodiārent
Coniūnctīvus perfectum
ego inodiāverim
tū inodiāverīs
is / ea / id inodiāverit
nōs inodiāverīmus
vōs inodiāverītis
eī / eae / ea inodiāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego inodiāvissem
tū inodiāvissēs
is / ea / id inodiāvisset
nōs inodiāvissēmus
vōs inodiāvissētis
eī / eae / ea inodiāvissent
Imperātīvus praesēns
tū inodiā
vōs inodiāte
Imperātīvus futūrum
tū inodiātō
is / ea / id inodiātō
vōs inodiātōte
eī / eae / ea inodiantō
Īnfīnītīvus praesēns
— inodiāre
Īnfīnītīvus perfectum
— inodiāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— inodiātūrum esse
Participium praesēns
— inodiāns
Participium futūrum
— inodiātūrus
Gerundium (genitīvus)
— inodiandī
Gerundium (datīvus)
— inodiandō
Gerundium (accūsātīvus)
— inodiandum
Gerundium (ablātīvus)
— inodiandō
Supīnum (accūsātīvus)
— inodiātum
Supīnum (ablātīvus)
— inodiātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego inodior
tū inodiāris
is / ea / id inodiātur
nōs inodiāmur
vōs inodiāminī
eī / eae / ea inodiantur
Indicātīvus imperfectum
ego inodiābar
tū inodiābāris
is / ea / id inodiābātur
nōs inodiābāmur
vōs inodiābāminī
eī / eae / ea inodiābantur
Indicātīvus futūrum
ego inodiābor
tū inodiāberis
is / ea / id inodiābitur
nōs inodiābimur
vōs inodiābiminī
eī / eae / ea inodiābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego inodier
tū inodiēris
is / ea / id inodiētur
nōs inodiēmur
vōs inodiēminī
eī / eae / ea inodientur
Coniūnctīvus imperfectum
ego inodiārer
tū inodiārēris
is / ea / id inodiārētur
nōs inodiārēmur
vōs inodiārēminī
eī / eae / ea inodiārentur
Imperātīvus praesēns
tū inodiāre
vōs inodiāminī
Imperātīvus futūrum
tū inodiātor
is / ea / id inodiātor
eī / eae / ea inodiantor
Īnfīnītīvus praesēns
— inodiārī
Īnfīnītīvus perfectum
— inodiātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— inodiātum īrī
Participium perfectum
— inodiātus
Participium futūrum
— inodiandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary