HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← inlacrimo — definition

Conjugation of inlacrimo

Regular CEFR B2
[ɪnˈɫa.krɪ.moː]

to weep over or at, shed tears Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego inlacrimō
tū inlacrimās
is / ea / id inlacrimat
nōs inlacrimāmus
vōs inlacrimātis
eī / eae / ea inlacrimant
Indicātīvus imperfectum
ego inlacrimābam
tū inlacrimābās
is / ea / id inlacrimābat
nōs inlacrimābāmus
vōs inlacrimābātis
eī / eae / ea inlacrimābant
Indicātīvus futūrum
ego inlacrimābō
tū inlacrimābis
is / ea / id inlacrimābit
nōs inlacrimābimus
vōs inlacrimābitis
eī / eae / ea inlacrimābunt
Indicātīvus perfectum
ego inlacrimāvī
tū inlacrimāvistī
is / ea / id inlacrimāvit
nōs inlacrimāvimus
vōs inlacrimāvistis
eī / eae / ea inlacrimāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego inlacrimāveram
tū inlacrimāverās
is / ea / id inlacrimāverat
nōs inlacrimāverāmus
vōs inlacrimāverātis
eī / eae / ea inlacrimāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego inlacrimāverō
tū inlacrimāveris
is / ea / id inlacrimāverit
nōs inlacrimāverimus
vōs inlacrimāveritis
eī / eae / ea inlacrimāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego inlacrimem
tū inlacrimēs
is / ea / id inlacrimet
nōs inlacrimēmus
vōs inlacrimētis
eī / eae / ea inlacriment
Coniūnctīvus imperfectum
ego inlacrimārem
tū inlacrimārēs
is / ea / id inlacrimāret
nōs inlacrimārēmus
vōs inlacrimārētis
eī / eae / ea inlacrimārent
Coniūnctīvus perfectum
ego inlacrimāverim
tū inlacrimāverīs
is / ea / id inlacrimāverit
nōs inlacrimāverīmus
vōs inlacrimāverītis
eī / eae / ea inlacrimāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego inlacrimāvissem
tū inlacrimāvissēs
is / ea / id inlacrimāvisset
nōs inlacrimāvissēmus
vōs inlacrimāvissētis
eī / eae / ea inlacrimāvissent
Imperātīvus praesēns
tū inlacrimā
vōs inlacrimāte
Imperātīvus futūrum
tū inlacrimātō
is / ea / id inlacrimātō
vōs inlacrimātōte
eī / eae / ea inlacrimantō
Īnfīnītīvus praesēns
— inlacrimāre
Īnfīnītīvus perfectum
— inlacrimāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— inlacrimātūrum esse
Participium praesēns
— inlacrimāns
Participium futūrum
— inlacrimātūrus
Gerundium (genitīvus)
— inlacrimandī
Gerundium (datīvus)
— inlacrimandō
Gerundium (accūsātīvus)
— inlacrimandum
Gerundium (ablātīvus)
— inlacrimandō
Supīnum (accūsātīvus)
— inlacrimātum
Supīnum (ablātīvus)
— inlacrimātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego inlacrimor
tū inlacrimāris
is / ea / id inlacrimātur
nōs inlacrimāmur
vōs inlacrimāminī
eī / eae / ea inlacrimantur
Indicātīvus imperfectum
ego inlacrimābar
tū inlacrimābāris
is / ea / id inlacrimābātur
nōs inlacrimābāmur
vōs inlacrimābāminī
eī / eae / ea inlacrimābantur
Indicātīvus futūrum
ego inlacrimābor
tū inlacrimāberis
is / ea / id inlacrimābitur
nōs inlacrimābimur
vōs inlacrimābiminī
eī / eae / ea inlacrimābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego inlacrimer
tū inlacrimēris
is / ea / id inlacrimētur
nōs inlacrimēmur
vōs inlacrimēminī
eī / eae / ea inlacrimentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego inlacrimārer
tū inlacrimārēris
is / ea / id inlacrimārētur
nōs inlacrimārēmur
vōs inlacrimārēminī
eī / eae / ea inlacrimārentur
Imperātīvus praesēns
tū inlacrimāre
vōs inlacrimāminī
Imperātīvus futūrum
tū inlacrimātor
is / ea / id inlacrimātor
eī / eae / ea inlacrimantor
Īnfīnītīvus praesēns
— inlacrimārī
Īnfīnītīvus perfectum
— inlacrimātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— inlacrimātum īrī
Participium perfectum
— inlacrimātus
Participium futūrum
— inlacrimandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary