HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← injicio — definition

Conjugation of injicio

Regular CEFR B1
[ɪnˈjɪ.ki.oː]

(Verbum) Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego injiciō
tū injicis
is / ea / id injicit
nōs injicimus
vōs injicitis
eī / eae / ea injiciunt
Indicātīvus imperfectum
ego injiciēbam
tū injiciēbās
is / ea / id injiciēbat
nōs injiciēbāmus
vōs injiciēbātis
eī / eae / ea injiciēbant
Indicātīvus futūrum
ego injiciam
tū injiciēs
is / ea / id injiciet
nōs injiciēmus
vōs injiciētis
eī / eae / ea injicient
Indicātīvus perfectum
ego injēcī
tū injēcistī
is / ea / id injēcit
nōs injēcimus
vōs injēcistis
eī / eae / ea injēcērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego injēceram
tū injēcerās
is / ea / id injēcerat
nōs injēcerāmus
vōs injēcerātis
eī / eae / ea injēcerant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego injēcerō
tū injēceris
is / ea / id injēcerit
nōs injēcerimus
vōs injēceritis
eī / eae / ea injēcerint
Coniūnctīvus praesēns
ego injiciam
tū injiciās
is / ea / id injiciat
nōs injiciāmus
vōs injiciātis
eī / eae / ea injiciant
Coniūnctīvus imperfectum
ego injicerem
tū injicerēs
is / ea / id injiceret
nōs injicerēmus
vōs injicerētis
eī / eae / ea injicerent
Coniūnctīvus perfectum
ego injēcerim
tū injēcerīs
is / ea / id injēcerit
nōs injēcerīmus
vōs injēcerītis
eī / eae / ea injēcerint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego injēcissem
tū injēcissēs
is / ea / id injēcisset
nōs injēcissēmus
vōs injēcissētis
eī / eae / ea injēcissent
Imperātīvus praesēns
tū injice
vōs injicite
Imperātīvus futūrum
tū injicitō
is / ea / id injicitō
vōs injicitōte
eī / eae / ea injiciuntō
Īnfīnītīvus praesēns
— injicere
Īnfīnītīvus perfectum
— injēcisse
Īnfīnītīvus futūrum
— injectūrum esse
Participium praesēns
— injiciēns
Participium futūrum
— injectūrus
Gerundium (genitīvus)
— injiciendī
Gerundium (datīvus)
— injiciendō
Gerundium (accūsātīvus)
— injiciendum
Gerundium (ablātīvus)
— injiciendō
Supīnum (accūsātīvus)
— injectum
Supīnum (ablātīvus)
— injectū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego injicior
tū injiceris
is / ea / id injicitur
nōs injicimur
vōs injiciminī
eī / eae / ea injiciuntur
Indicātīvus imperfectum
ego injiciēbar
tū injiciēbāris
is / ea / id injiciēbātur
nōs injiciēbāmur
vōs injiciēbāminī
eī / eae / ea injiciēbantur
Indicātīvus futūrum
ego injiciar
tū injiciēris
is / ea / id injiciētur
nōs injiciēmur
vōs injiciēminī
eī / eae / ea injicientur
Coniūnctīvus praesēns
ego injiciar
tū injiciāris
is / ea / id injiciātur
nōs injiciāmur
vōs injiciāminī
eī / eae / ea injiciantur
Coniūnctīvus imperfectum
ego injicerer
tū injicerēris
is / ea / id injicerētur
nōs injicerēmur
vōs injicerēminī
eī / eae / ea injicerentur
Imperātīvus praesēns
tū injicere
vōs injiciminī
Imperātīvus futūrum
tū injicitor
is / ea / id injicitor
eī / eae / ea injiciuntor
Īnfīnītīvus praesēns
— injicī
Īnfīnītīvus perfectum
— injectum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— injectum īrī
Participium perfectum
— injectus
Participium futūrum
— injiciendus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary