HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← indormio — definition

Conjugation of indormio

Regular CEFR B2
[ɪnˈdɔr.mi.oː]

to fall asleep (over) Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego indormiō
tū indormīs
is / ea / id indormit
nōs indormīmus
vōs indormītis
eī / eae / ea indormiunt
Indicātīvus imperfectum
ego indormiēbam
tū indormiēbās
is / ea / id indormiēbat
nōs indormiēbāmus
vōs indormiēbātis
eī / eae / ea indormiēbant
Indicātīvus futūrum
ego indormiam
tū indormiēs
is / ea / id indormiet
nōs indormiēmus
vōs indormiētis
eī / eae / ea indormient
Indicātīvus perfectum
ego indormīvī
tū indormīvistī
is / ea / id indormīvit
nōs indormīvimus
vōs indormīvistis
eī / eae / ea indormīvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego indormīveram
tū indormīverās
is / ea / id indormīverat
nōs indormīverāmus
vōs indormīverātis
eī / eae / ea indormīverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego indormīverō
tū indormīveris
is / ea / id indormīverit
nōs indormīverimus
vōs indormīveritis
eī / eae / ea indormīverint
Coniūnctīvus praesēns
ego indormiam
tū indormiās
is / ea / id indormiat
nōs indormiāmus
vōs indormiātis
eī / eae / ea indormiant
Coniūnctīvus imperfectum
ego indormīrem
tū indormīrēs
is / ea / id indormīret
nōs indormīrēmus
vōs indormīrētis
eī / eae / ea indormīrent
Coniūnctīvus perfectum
ego indormīverim
tū indormīverīs
is / ea / id indormīverit
nōs indormīverīmus
vōs indormīverītis
eī / eae / ea indormīverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego indormīvissem
tū indormīvissēs
is / ea / id indormīvisset
nōs indormīvissēmus
vōs indormīvissētis
eī / eae / ea indormīvissent
Imperātīvus praesēns
tū indormī
vōs indormīte
Imperātīvus futūrum
tū indormītō
is / ea / id indormītō
vōs indormītōte
eī / eae / ea indormiuntō
Īnfīnītīvus praesēns
— indormīre
Īnfīnītīvus perfectum
— indormīvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— indormītūrum esse
Participium praesēns
— indormiēns
Participium futūrum
— indormītūrus
Gerundium (genitīvus)
— indormiendī
Gerundium (datīvus)
— indormiendō
Gerundium (accūsātīvus)
— indormiendum
Gerundium (ablātīvus)
— indormiendō
Supīnum (accūsātīvus)
— indormītum
Supīnum (ablātīvus)
— indormītū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego indormior
tū indormīris
is / ea / id indormītur
nōs indormīmur
vōs indormīminī
eī / eae / ea indormiuntur
Indicātīvus imperfectum
ego indormiēbar
tū indormiēbāris
is / ea / id indormiēbātur
nōs indormiēbāmur
vōs indormiēbāminī
eī / eae / ea indormiēbantur
Indicātīvus futūrum
ego indormiar
tū indormiēris
is / ea / id indormiētur
nōs indormiēmur
vōs indormiēminī
eī / eae / ea indormientur
Coniūnctīvus praesēns
ego indormiar
tū indormiāris
is / ea / id indormiātur
nōs indormiāmur
vōs indormiāminī
eī / eae / ea indormiantur
Coniūnctīvus imperfectum
ego indormīrer
tū indormīrēris
is / ea / id indormīrētur
nōs indormīrēmur
vōs indormīrēminī
eī / eae / ea indormīrentur
Imperātīvus praesēns
tū indormīre
vōs indormīminī
Imperātīvus futūrum
tū indormītor
is / ea / id indormītor
eī / eae / ea indormiuntor
Īnfīnītīvus praesēns
— indormīrī
Īnfīnītīvus perfectum
— indormītum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— indormītum īrī
Participium perfectum
— indormītus
Participium futūrum
— indormiendus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary