HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← imminuo — definition

Conjugation of imminuo

Regular CEFR B1
[ɪmˈmɪ.nu.oː]

to lessen or diminish Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego imminuō
tū imminuis
is / ea / id imminuit
nōs imminuimus
vōs imminuitis
eī / eae / ea imminuunt
Indicātīvus imperfectum
ego imminuēbam
tū imminuēbās
is / ea / id imminuēbat
nōs imminuēbāmus
vōs imminuēbātis
eī / eae / ea imminuēbant
Indicātīvus futūrum
ego imminuam
tū imminuēs
is / ea / id imminuet
nōs imminuēmus
vōs imminuētis
eī / eae / ea imminuent
Indicātīvus perfectum
ego imminuī
tū imminuistī
is / ea / id imminuit
nōs imminuimus
vōs imminuistis
eī / eae / ea imminuērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego imminueram
tū imminuerās
is / ea / id imminuerat
nōs imminuerāmus
vōs imminuerātis
eī / eae / ea imminuerant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego imminuerō
tū imminueris
is / ea / id imminuerit
nōs imminuerimus
vōs imminueritis
eī / eae / ea imminuerint
Coniūnctīvus praesēns
ego imminuam
tū imminuās
is / ea / id imminuat
nōs imminuāmus
vōs imminuātis
eī / eae / ea imminuant
Coniūnctīvus imperfectum
ego imminuerem
tū imminuerēs
is / ea / id imminueret
nōs imminuerēmus
vōs imminuerētis
eī / eae / ea imminuerent
Coniūnctīvus perfectum
ego imminuerim
tū imminuerīs
is / ea / id imminuerit
nōs imminuerīmus
vōs imminuerītis
eī / eae / ea imminuerint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego imminuissem
tū imminuissēs
is / ea / id imminuisset
nōs imminuissēmus
vōs imminuissētis
eī / eae / ea imminuissent
Imperātīvus praesēns
tū imminue
vōs imminuite
Imperātīvus futūrum
tū imminuitō
is / ea / id imminuitō
vōs imminuitōte
eī / eae / ea imminuuntō
Īnfīnītīvus praesēns
— imminuere
Īnfīnītīvus perfectum
— imminuisse
Īnfīnītīvus futūrum
— imminūtūrum esse
Participium praesēns
— imminuēns
Participium futūrum
— imminūtūrus
Gerundium (genitīvus)
— imminuendī
Gerundium (datīvus)
— imminuendō
Gerundium (accūsātīvus)
— imminuendum
Gerundium (ablātīvus)
— imminuendō
Supīnum (accūsātīvus)
— imminūtum
Supīnum (ablātīvus)
— imminūtū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego imminuor
tū imminueris
is / ea / id imminuitur
nōs imminuimur
vōs imminuiminī
eī / eae / ea imminuuntur
Indicātīvus imperfectum
ego imminuēbar
tū imminuēbāris
is / ea / id imminuēbātur
nōs imminuēbāmur
vōs imminuēbāminī
eī / eae / ea imminuēbantur
Indicātīvus futūrum
ego imminuar
tū imminuēris
is / ea / id imminuētur
nōs imminuēmur
vōs imminuēminī
eī / eae / ea imminuentur
Coniūnctīvus praesēns
ego imminuar
tū imminuāris
is / ea / id imminuātur
nōs imminuāmur
vōs imminuāminī
eī / eae / ea imminuantur
Coniūnctīvus imperfectum
ego imminuerer
tū imminuerēris
is / ea / id imminuerētur
nōs imminuerēmur
vōs imminuerēminī
eī / eae / ea imminuerentur
Imperātīvus praesēns
tū imminuere
vōs imminuiminī
Imperātīvus futūrum
tū imminuitor
is / ea / id imminuitor
eī / eae / ea imminuuntor
Īnfīnītīvus praesēns
— imminuī
Īnfīnītīvus perfectum
— imminūtum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— imminūtum īrī
Participium perfectum
— imminūtus
Participium futūrum
— imminuendus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary