HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← garrio — definition

Conjugation of garrio

Regular CEFR B1
[ˈɡar.ri.oː]

to say something in a prattle Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego garriō
tū garrīs
is / ea / id garrit
nōs garrīmus
vōs garrītis
eī / eae / ea garriunt
Indicātīvus imperfectum
ego garriēbam
tū garriēbās
is / ea / id garriēbat
nōs garriēbāmus
vōs garriēbātis
eī / eae / ea garriēbant
Indicātīvus futūrum
ego garriam
tū garriēs
is / ea / id garriet
nōs garriēmus
vōs garriētis
eī / eae / ea garrient
Indicātīvus perfectum
ego garrīvī
tū garrīvistī
is / ea / id garrīvit
nōs garrīvimus
vōs garrīvistis
eī / eae / ea garrīvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego garrīveram
tū garrīverās
is / ea / id garrīverat
nōs garrīverāmus
vōs garrīverātis
eī / eae / ea garrīverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego garrīverō
tū garrīveris
is / ea / id garrīverit
nōs garrīverimus
vōs garrīveritis
eī / eae / ea garrīverint
Coniūnctīvus praesēns
ego garriam
tū garriās
is / ea / id garriat
nōs garriāmus
vōs garriātis
eī / eae / ea garriant
Coniūnctīvus imperfectum
ego garrīrem
tū garrīrēs
is / ea / id garrīret
nōs garrīrēmus
vōs garrīrētis
eī / eae / ea garrīrent
Coniūnctīvus perfectum
ego garrīverim
tū garrīverīs
is / ea / id garrīverit
nōs garrīverīmus
vōs garrīverītis
eī / eae / ea garrīverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego garrīvissem
tū garrīvissēs
is / ea / id garrīvisset
nōs garrīvissēmus
vōs garrīvissētis
eī / eae / ea garrīvissent
Imperātīvus praesēns
tū garrī
vōs garrīte
Imperātīvus futūrum
tū garrītō
is / ea / id garrītō
vōs garrītōte
eī / eae / ea garriuntō
Īnfīnītīvus praesēns
— garrīre
Īnfīnītīvus perfectum
— garrīvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— garrītūrum esse
Participium praesēns
— garriēns
Participium futūrum
— garrītūrus
Gerundium (genitīvus)
— garriendī
Gerundium (datīvus)
— garriendō
Gerundium (accūsātīvus)
— garriendum
Gerundium (ablātīvus)
— garriendō
Supīnum (accūsātīvus)
— garrītum
Supīnum (ablātīvus)
— garrītū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego garrior
tū garrīris
is / ea / id garrītur
nōs garrīmur
vōs garrīminī
eī / eae / ea garriuntur
Indicātīvus imperfectum
ego garriēbar
tū garriēbāris
is / ea / id garriēbātur
nōs garriēbāmur
vōs garriēbāminī
eī / eae / ea garriēbantur
Indicātīvus futūrum
ego garriar
tū garriēris
is / ea / id garriētur
nōs garriēmur
vōs garriēminī
eī / eae / ea garrientur
Coniūnctīvus praesēns
ego garriar
tū garriāris
is / ea / id garriātur
nōs garriāmur
vōs garriāminī
eī / eae / ea garriantur
Coniūnctīvus imperfectum
ego garrīrer
tū garrīrēris
is / ea / id garrīrētur
nōs garrīrēmur
vōs garrīrēminī
eī / eae / ea garrīrentur
Imperātīvus praesēns
tū garrīre
vōs garrīminī
Imperātīvus futūrum
tū garrītor
is / ea / id garrītor
eī / eae / ea garriuntor
Īnfīnītīvus praesēns
— garrīrī
Īnfīnītīvus perfectum
— garrītum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— garrītum īrī
Participium perfectum
— garrītus
Participium futūrum
— garriendus

Practice in context

Fill in the verb in real sentences — correct answers count toward the table above.

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary