HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← fugio — definition

Conjugation of fugio

Regular CEFR B1
[ˈfʊ.ɡi.oː]

to flee, fly, take flight, escape, depart, run, run away, recede Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego fugiō
tū fugis
is / ea / id fugit
nōs fugimus
vōs fugitis
eī / eae / ea fugiunt
Indicātīvus imperfectum
ego fugiēbam
tū fugiēbās
is / ea / id fugiēbat
nōs fugiēbāmus
vōs fugiēbātis
eī / eae / ea fugiēbant
Indicātīvus futūrum
ego fugiam
tū fugiēs
is / ea / id fugiet
nōs fugiēmus
vōs fugiētis
eī / eae / ea fugient
Indicātīvus perfectum
ego fūgī
tū fūgistī
is / ea / id fūgit
nōs fūgimus
vōs fūgistis
eī / eae / ea fūgērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego fūgeram
tū fūgerās
is / ea / id fūgerat
nōs fūgerāmus
vōs fūgerātis
eī / eae / ea fūgerant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego fūgerō
tū fūgeris
is / ea / id fūgerit
nōs fūgerimus
vōs fūgeritis
eī / eae / ea fūgerint
Coniūnctīvus praesēns
ego fugiam
tū fugiās
is / ea / id fugiat
nōs fugiāmus
vōs fugiātis
eī / eae / ea fugiant
Coniūnctīvus imperfectum
ego fugerem
tū fugerēs
is / ea / id fugeret
nōs fugerēmus
vōs fugerētis
eī / eae / ea fugerent
Coniūnctīvus perfectum
ego fūgerim
tū fūgerīs
is / ea / id fūgerit
nōs fūgerīmus
vōs fūgerītis
eī / eae / ea fūgerint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego fūgissem
tū fūgissēs
is / ea / id fūgisset
nōs fūgissēmus
vōs fūgissētis
eī / eae / ea fūgissent
Imperātīvus praesēns
tū fuge
vōs fugite
Imperātīvus futūrum
tū fugitō
is / ea / id fugitō
vōs fugitōte
eī / eae / ea fugiuntō
Īnfīnītīvus praesēns
— fugere
Īnfīnītīvus perfectum
— fūgisse
Īnfīnītīvus futūrum
— fugitūrum esse
Participium praesēns
— fugiēns
Participium futūrum
— fugitūrus
Gerundium (genitīvus)
— fugiendī
Gerundium (datīvus)
— fugiendō
Gerundium (accūsātīvus)
— fugiendum
Gerundium (ablātīvus)
— fugiendō
Supīnum (accūsātīvus)
— fugitum
Supīnum (ablātīvus)
— fugitū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego fugior
tū fugeris
is / ea / id fugitur
nōs fugimur
vōs fugiminī
eī / eae / ea fugiuntur
Indicātīvus imperfectum
ego fugiēbar
tū fugiēbāris
is / ea / id fugiēbātur
nōs fugiēbāmur
vōs fugiēbāminī
eī / eae / ea fugiēbantur
Indicātīvus futūrum
ego fugiar
tū fugiēris
is / ea / id fugiētur
nōs fugiēmur
vōs fugiēminī
eī / eae / ea fugientur
Coniūnctīvus praesēns
ego fugiar
tū fugiāris
is / ea / id fugiātur
nōs fugiāmur
vōs fugiāminī
eī / eae / ea fugiantur
Coniūnctīvus imperfectum
ego fugerer
tū fugerēris
is / ea / id fugerētur
nōs fugerēmur
vōs fugerēminī
eī / eae / ea fugerentur
Imperātīvus praesēns
tū fugere
vōs fugiminī
Imperātīvus futūrum
tū fugitor
is / ea / id fugitor
eī / eae / ea fugiuntor
Īnfīnītīvus praesēns
— fugī
Īnfīnītīvus perfectum
— fugitum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— fugitum īrī
Participium perfectum
— fugitus
Participium futūrum
— fugiendus

Practice in context

Fill in the verb in real sentences — correct answers count toward the table above.

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary