HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← focilo — definition

Conjugation of focilo

Regular CEFR B1
[ˈfoː.kɪ.ɫoː]

(Verbum) Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego fōcilō
tū fōcilās
is / ea / id fōcilat
nōs fōcilāmus
vōs fōcilātis
eī / eae / ea fōcilant
Indicātīvus imperfectum
ego fōcilābam
tū fōcilābās
is / ea / id fōcilābat
nōs fōcilābāmus
vōs fōcilābātis
eī / eae / ea fōcilābant
Indicātīvus futūrum
ego fōcilābō
tū fōcilābis
is / ea / id fōcilābit
nōs fōcilābimus
vōs fōcilābitis
eī / eae / ea fōcilābunt
Indicātīvus perfectum
ego fōcilāvī
tū fōcilāvistī
is / ea / id fōcilāvit
nōs fōcilāvimus
vōs fōcilāvistis
eī / eae / ea fōcilāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego fōcilāveram
tū fōcilāverās
is / ea / id fōcilāverat
nōs fōcilāverāmus
vōs fōcilāverātis
eī / eae / ea fōcilāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego fōcilāverō
tū fōcilāveris
is / ea / id fōcilāverit
nōs fōcilāverimus
vōs fōcilāveritis
eī / eae / ea fōcilāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego fōcilem
tū fōcilēs
is / ea / id fōcilet
nōs fōcilēmus
vōs fōcilētis
eī / eae / ea fōcilent
Coniūnctīvus imperfectum
ego fōcilārem
tū fōcilārēs
is / ea / id fōcilāret
nōs fōcilārēmus
vōs fōcilārētis
eī / eae / ea fōcilārent
Coniūnctīvus perfectum
ego fōcilāverim
tū fōcilāverīs
is / ea / id fōcilāverit
nōs fōcilāverīmus
vōs fōcilāverītis
eī / eae / ea fōcilāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego fōcilāvissem
tū fōcilāvissēs
is / ea / id fōcilāvisset
nōs fōcilāvissēmus
vōs fōcilāvissētis
eī / eae / ea fōcilāvissent
Imperātīvus praesēns
tū fōcilā
vōs fōcilāte
Imperātīvus futūrum
tū fōcilātō
is / ea / id fōcilātō
vōs fōcilātōte
eī / eae / ea fōcilantō
Īnfīnītīvus praesēns
— fōcilāre
Īnfīnītīvus perfectum
— fōcilāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— fōcilātūrum esse
Participium praesēns
— fōcilāns
Participium futūrum
— fōcilātūrus
Gerundium (genitīvus)
— fōcilandī
Gerundium (datīvus)
— fōcilandō
Gerundium (accūsātīvus)
— fōcilandum
Gerundium (ablātīvus)
— fōcilandō
Supīnum (accūsātīvus)
— fōcilātum
Supīnum (ablātīvus)
— fōcilātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego fōcilor
tū fōcilāris
is / ea / id fōcilātur
nōs fōcilāmur
vōs fōcilāminī
eī / eae / ea fōcilantur
Indicātīvus imperfectum
ego fōcilābar
tū fōcilābāris
is / ea / id fōcilābātur
nōs fōcilābāmur
vōs fōcilābāminī
eī / eae / ea fōcilābantur
Indicātīvus futūrum
ego fōcilābor
tū fōcilāberis
is / ea / id fōcilābitur
nōs fōcilābimur
vōs fōcilābiminī
eī / eae / ea fōcilābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego fōciler
tū fōcilēris
is / ea / id fōcilētur
nōs fōcilēmur
vōs fōcilēminī
eī / eae / ea fōcilentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego fōcilārer
tū fōcilārēris
is / ea / id fōcilārētur
nōs fōcilārēmur
vōs fōcilārēminī
eī / eae / ea fōcilārentur
Imperātīvus praesēns
tū fōcilāre
vōs fōcilāminī
Imperātīvus futūrum
tū fōcilātor
is / ea / id fōcilātor
eī / eae / ea fōcilantor
Īnfīnītīvus praesēns
— fōcilārī
Īnfīnītīvus perfectum
— fōcilātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— fōcilātum īrī
Participium perfectum
— fōcilātus
Participium futūrum
— fōcilandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary