HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← fabulo — definition

Conjugation of fabulo

Regular CEFR B1
[ˈfaː.bʊ.ɫoː]

(Verbum) Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego fābulō
tū fābulās
is / ea / id fābulat
nōs fābulāmus
vōs fābulātis
eī / eae / ea fābulant
Indicātīvus imperfectum
ego fābulābam
tū fābulābās
is / ea / id fābulābat
nōs fābulābāmus
vōs fābulābātis
eī / eae / ea fābulābant
Indicātīvus futūrum
ego fābulābō
tū fābulābis
is / ea / id fābulābit
nōs fābulābimus
vōs fābulābitis
eī / eae / ea fābulābunt
Indicātīvus perfectum
ego fābulāvī
tū fābulāvistī
is / ea / id fābulāvit
nōs fābulāvimus
vōs fābulāvistis
eī / eae / ea fābulāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego fābulāveram
tū fābulāverās
is / ea / id fābulāverat
nōs fābulāverāmus
vōs fābulāverātis
eī / eae / ea fābulāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego fābulāverō
tū fābulāveris
is / ea / id fābulāverit
nōs fābulāverimus
vōs fābulāveritis
eī / eae / ea fābulāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego fābulem
tū fābulēs
is / ea / id fābulet
nōs fābulēmus
vōs fābulētis
eī / eae / ea fābulent
Coniūnctīvus imperfectum
ego fābulārem
tū fābulārēs
is / ea / id fābulāret
nōs fābulārēmus
vōs fābulārētis
eī / eae / ea fābulārent
Coniūnctīvus perfectum
ego fābulāverim
tū fābulāverīs
is / ea / id fābulāverit
nōs fābulāverīmus
vōs fābulāverītis
eī / eae / ea fābulāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego fābulāvissem
tū fābulāvissēs
is / ea / id fābulāvisset
nōs fābulāvissēmus
vōs fābulāvissētis
eī / eae / ea fābulāvissent
Imperātīvus praesēns
tū fābulā
vōs fābulāte
Imperātīvus futūrum
tū fābulātō
is / ea / id fābulātō
vōs fābulātōte
eī / eae / ea fābulantō
Īnfīnītīvus praesēns
— fābulāre
Īnfīnītīvus perfectum
— fābulāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— fābulātūrum esse
Participium praesēns
— fābulāns
Participium futūrum
— fābulātūrus
Gerundium (genitīvus)
— fābulandī
Gerundium (datīvus)
— fābulandō
Gerundium (accūsātīvus)
— fābulandum
Gerundium (ablātīvus)
— fābulandō
Supīnum (accūsātīvus)
— fābulātum
Supīnum (ablātīvus)
— fābulātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego fābulor
tū fābulāris
is / ea / id fābulātur
nōs fābulāmur
vōs fābulāminī
eī / eae / ea fābulantur
Indicātīvus imperfectum
ego fābulābar
tū fābulābāris
is / ea / id fābulābātur
nōs fābulābāmur
vōs fābulābāminī
eī / eae / ea fābulābantur
Indicātīvus futūrum
ego fābulābor
tū fābulāberis
is / ea / id fābulābitur
nōs fābulābimur
vōs fābulābiminī
eī / eae / ea fābulābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego fābuler
tū fābulēris
is / ea / id fābulētur
nōs fābulēmur
vōs fābulēminī
eī / eae / ea fābulentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego fābulārer
tū fābulārēris
is / ea / id fābulārētur
nōs fābulārēmur
vōs fābulārēminī
eī / eae / ea fābulārentur
Imperātīvus praesēns
tū fābulāre
vōs fābulāminī
Imperātīvus futūrum
tū fābulātor
is / ea / id fābulātor
eī / eae / ea fābulantor
Īnfīnītīvus praesēns
— fābulārī
Īnfīnītīvus perfectum
— fābulātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— fābulātum īrī
Participium perfectum
— fābulātus
Participium futūrum
— fābulandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary