HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← exinanio — definition

Conjugation of exinanio

Regular CEFR B2
[ɛk.sɪˈnaː.ni.oː]

to empty (the contents of); to drain or pour out Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego exināniō
tū exinānīs
is / ea / id exinānit
nōs exinānīmus
vōs exinānītis
eī / eae / ea exināniunt
Indicātīvus imperfectum
ego exināniēbam
tū exināniēbās
is / ea / id exināniēbat
nōs exināniēbāmus
vōs exināniēbātis
eī / eae / ea exināniēbant
Indicātīvus futūrum
ego exināniam
tū exināniēs
is / ea / id exināniet
nōs exināniēmus
vōs exināniētis
eī / eae / ea exinānient
Indicātīvus perfectum
ego exinānīvī
tū exinānīvistī
is / ea / id exinānīvit
nōs exinānīvimus
vōs exinānīvistis
eī / eae / ea exinānīvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego exinānīveram
tū exinānīverās
is / ea / id exinānīverat
nōs exinānīverāmus
vōs exinānīverātis
eī / eae / ea exinānīverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego exinānīverō
tū exinānīveris
is / ea / id exinānīverit
nōs exinānīverimus
vōs exinānīveritis
eī / eae / ea exinānīverint
Coniūnctīvus praesēns
ego exināniam
tū exināniās
is / ea / id exināniat
nōs exināniāmus
vōs exināniātis
eī / eae / ea exināniant
Coniūnctīvus imperfectum
ego exinānīrem
tū exinānīrēs
is / ea / id exinānīret
nōs exinānīrēmus
vōs exinānīrētis
eī / eae / ea exinānīrent
Coniūnctīvus perfectum
ego exinānīverim
tū exinānīverīs
is / ea / id exinānīverit
nōs exinānīverīmus
vōs exinānīverītis
eī / eae / ea exinānīverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego exinānīvissem
tū exinānīvissēs
is / ea / id exinānīvisset
nōs exinānīvissēmus
vōs exinānīvissētis
eī / eae / ea exinānīvissent
Imperātīvus praesēns
tū exinānī
vōs exinānīte
Imperātīvus futūrum
tū exinānītō
is / ea / id exinānītō
vōs exinānītōte
eī / eae / ea exināniuntō
Īnfīnītīvus praesēns
— exinānīre
Īnfīnītīvus perfectum
— exinānīvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— exinānītūrum esse
Participium praesēns
— exināniēns
Participium futūrum
— exinānītūrus
Gerundium (genitīvus)
— exināniendī
Gerundium (datīvus)
— exināniendō
Gerundium (accūsātīvus)
— exināniendum
Gerundium (ablātīvus)
— exināniendō
Supīnum (accūsātīvus)
— exinānītum
Supīnum (ablātīvus)
— exinānītū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego exinānior
tū exinānīris
is / ea / id exinānītur
nōs exinānīmur
vōs exinānīminī
eī / eae / ea exināniuntur
Indicātīvus imperfectum
ego exināniēbar
tū exināniēbāris
is / ea / id exināniēbātur
nōs exināniēbāmur
vōs exināniēbāminī
eī / eae / ea exināniēbantur
Indicātīvus futūrum
ego exināniar
tū exināniēris
is / ea / id exināniētur
nōs exināniēmur
vōs exināniēminī
eī / eae / ea exinānientur
Coniūnctīvus praesēns
ego exināniar
tū exināniāris
is / ea / id exināniātur
nōs exināniāmur
vōs exināniāminī
eī / eae / ea exināniantur
Coniūnctīvus imperfectum
ego exinānīrer
tū exinānīrēris
is / ea / id exinānīrētur
nōs exinānīrēmur
vōs exinānīrēminī
eī / eae / ea exinānīrentur
Imperātīvus praesēns
tū exinānīre
vōs exinānīminī
Imperātīvus futūrum
tū exinānītor
is / ea / id exinānītor
eī / eae / ea exināniuntor
Īnfīnītīvus praesēns
— exinānīrī
Īnfīnītīvus perfectum
— exinānītum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— exinānītum īrī
Participium perfectum
— exinānītus
Participium futūrum
— exināniendus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary