HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← edolo — definition

Conjugation of edolo

Regular CEFR B1
[ˈeː.dɔ.ɫoː]

to hew out, cut out Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego ēdolō
tū ēdolās
is / ea / id ēdolat
nōs ēdolāmus
vōs ēdolātis
eī / eae / ea ēdolant
Indicātīvus imperfectum
ego ēdolābam
tū ēdolābās
is / ea / id ēdolābat
nōs ēdolābāmus
vōs ēdolābātis
eī / eae / ea ēdolābant
Indicātīvus futūrum
ego ēdolābō
tū ēdolābis
is / ea / id ēdolābit
nōs ēdolābimus
vōs ēdolābitis
eī / eae / ea ēdolābunt
Indicātīvus perfectum
ego ēdolāvī
tū ēdolāvistī
is / ea / id ēdolāvit
nōs ēdolāvimus
vōs ēdolāvistis
eī / eae / ea ēdolāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego ēdolāveram
tū ēdolāverās
is / ea / id ēdolāverat
nōs ēdolāverāmus
vōs ēdolāverātis
eī / eae / ea ēdolāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego ēdolāverō
tū ēdolāveris
is / ea / id ēdolāverit
nōs ēdolāverimus
vōs ēdolāveritis
eī / eae / ea ēdolāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego ēdolem
tū ēdolēs
is / ea / id ēdolet
nōs ēdolēmus
vōs ēdolētis
eī / eae / ea ēdolent
Coniūnctīvus imperfectum
ego ēdolārem
tū ēdolārēs
is / ea / id ēdolāret
nōs ēdolārēmus
vōs ēdolārētis
eī / eae / ea ēdolārent
Coniūnctīvus perfectum
ego ēdolāverim
tū ēdolāverīs
is / ea / id ēdolāverit
nōs ēdolāverīmus
vōs ēdolāverītis
eī / eae / ea ēdolāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego ēdolāvissem
tū ēdolāvissēs
is / ea / id ēdolāvisset
nōs ēdolāvissēmus
vōs ēdolāvissētis
eī / eae / ea ēdolāvissent
Imperātīvus praesēns
tū ēdolā
vōs ēdolāte
Imperātīvus futūrum
tū ēdolātō
is / ea / id ēdolātō
vōs ēdolātōte
eī / eae / ea ēdolantō
Īnfīnītīvus praesēns
— ēdolāre
Īnfīnītīvus perfectum
— ēdolāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— ēdolātūrum esse
Participium praesēns
— ēdolāns
Participium futūrum
— ēdolātūrus
Gerundium (genitīvus)
— ēdolandī
Gerundium (datīvus)
— ēdolandō
Gerundium (accūsātīvus)
— ēdolandum
Gerundium (ablātīvus)
— ēdolandō
Supīnum (accūsātīvus)
— ēdolātum
Supīnum (ablātīvus)
— ēdolātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego ēdolor
tū ēdolāris
is / ea / id ēdolātur
nōs ēdolāmur
vōs ēdolāminī
eī / eae / ea ēdolantur
Indicātīvus imperfectum
ego ēdolābar
tū ēdolābāris
is / ea / id ēdolābātur
nōs ēdolābāmur
vōs ēdolābāminī
eī / eae / ea ēdolābantur
Indicātīvus futūrum
ego ēdolābor
tū ēdolāberis
is / ea / id ēdolābitur
nōs ēdolābimur
vōs ēdolābiminī
eī / eae / ea ēdolābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego ēdoler
tū ēdolēris
is / ea / id ēdolētur
nōs ēdolēmur
vōs ēdolēminī
eī / eae / ea ēdolentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego ēdolārer
tū ēdolārēris
is / ea / id ēdolārētur
nōs ēdolārēmur
vōs ēdolārēminī
eī / eae / ea ēdolārentur
Imperātīvus praesēns
tū ēdolāre
vōs ēdolāminī
Imperātīvus futūrum
tū ēdolātor
is / ea / id ēdolātor
eī / eae / ea ēdolantor
Īnfīnītīvus praesēns
— ēdolārī
Īnfīnītīvus perfectum
— ēdolātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— ēdolātum īrī
Participium perfectum
— ēdolātus
Participium futūrum
— ēdolandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary