HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← derivo — definition

Conjugation of derivo

Regular CEFR B1
[deːˈriː.woː]

To draw or lead off Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego dērīvō
tū dērīvās
is / ea / id dērīvat
nōs dērīvāmus
vōs dērīvātis
eī / eae / ea dērīvant
Indicātīvus imperfectum
ego dērīvābam
tū dērīvābās
is / ea / id dērīvābat
nōs dērīvābāmus
vōs dērīvābātis
eī / eae / ea dērīvābant
Indicātīvus futūrum
ego dērīvābō
tū dērīvābis
is / ea / id dērīvābit
nōs dērīvābimus
vōs dērīvābitis
eī / eae / ea dērīvābunt
Indicātīvus perfectum
ego dērīvāvī
tū dērīvāvistī
is / ea / id dērīvāvit
nōs dērīvāvimus
vōs dērīvāvistis
eī / eae / ea dērīvāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego dērīvāveram
tū dērīvāverās
is / ea / id dērīvāverat
nōs dērīvāverāmus
vōs dērīvāverātis
eī / eae / ea dērīvāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego dērīvāverō
tū dērīvāveris
is / ea / id dērīvāverit
nōs dērīvāverimus
vōs dērīvāveritis
eī / eae / ea dērīvāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego dērīvem
tū dērīvēs
is / ea / id dērīvet
nōs dērīvēmus
vōs dērīvētis
eī / eae / ea dērīvent
Coniūnctīvus imperfectum
ego dērīvārem
tū dērīvārēs
is / ea / id dērīvāret
nōs dērīvārēmus
vōs dērīvārētis
eī / eae / ea dērīvārent
Coniūnctīvus perfectum
ego dērīvāverim
tū dērīvāverīs
is / ea / id dērīvāverit
nōs dērīvāverīmus
vōs dērīvāverītis
eī / eae / ea dērīvāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego dērīvāvissem
tū dērīvāvissēs
is / ea / id dērīvāvisset
nōs dērīvāvissēmus
vōs dērīvāvissētis
eī / eae / ea dērīvāvissent
Imperātīvus praesēns
tū dērīvā
vōs dērīvāte
Imperātīvus futūrum
tū dērīvātō
is / ea / id dērīvātō
vōs dērīvātōte
eī / eae / ea dērīvantō
Īnfīnītīvus praesēns
— dērīvāre
Īnfīnītīvus perfectum
— dērīvāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— dērīvātūrum esse
Participium praesēns
— dērīvāns
Participium futūrum
— dērīvātūrus
Gerundium (genitīvus)
— dērīvandī
Gerundium (datīvus)
— dērīvandō
Gerundium (accūsātīvus)
— dērīvandum
Gerundium (ablātīvus)
— dērīvandō
Supīnum (accūsātīvus)
— dērīvātum
Supīnum (ablātīvus)
— dērīvātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego dērīvor
tū dērīvāris
is / ea / id dērīvātur
nōs dērīvāmur
vōs dērīvāminī
eī / eae / ea dērīvantur
Indicātīvus imperfectum
ego dērīvābar
tū dērīvābāris
is / ea / id dērīvābātur
nōs dērīvābāmur
vōs dērīvābāminī
eī / eae / ea dērīvābantur
Indicātīvus futūrum
ego dērīvābor
tū dērīvāberis
is / ea / id dērīvābitur
nōs dērīvābimur
vōs dērīvābiminī
eī / eae / ea dērīvābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego dērīver
tū dērīvēris
is / ea / id dērīvētur
nōs dērīvēmur
vōs dērīvēminī
eī / eae / ea dērīventur
Coniūnctīvus imperfectum
ego dērīvārer
tū dērīvārēris
is / ea / id dērīvārētur
nōs dērīvārēmur
vōs dērīvārēminī
eī / eae / ea dērīvārentur
Imperātīvus praesēns
tū dērīvāre
vōs dērīvāminī
Imperātīvus futūrum
tū dērīvātor
is / ea / id dērīvātor
eī / eae / ea dērīvantor
Īnfīnītīvus praesēns
— dērīvārī
Īnfīnītīvus perfectum
— dērīvātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— dērīvātum īrī
Participium perfectum
— dērīvātus
Participium futūrum
— dērīvandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary