HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← chalo — definition

Conjugation of chalo

Regular CEFR B1
[ˈkʰa.ɫoː]

to let down, allow to hang free Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego chalō
tū chalās
is / ea / id chalat
nōs chalāmus
vōs chalātis
eī / eae / ea chalant
Indicātīvus imperfectum
ego chalābam
tū chalābās
is / ea / id chalābat
nōs chalābāmus
vōs chalābātis
eī / eae / ea chalābant
Indicātīvus futūrum
ego chalābō
tū chalābis
is / ea / id chalābit
nōs chalābimus
vōs chalābitis
eī / eae / ea chalābunt
Indicātīvus perfectum
ego chalāvī
tū chalāvistī
is / ea / id chalāvit
nōs chalāvimus
vōs chalāvistis
eī / eae / ea chalāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego chalāveram
tū chalāverās
is / ea / id chalāverat
nōs chalāverāmus
vōs chalāverātis
eī / eae / ea chalāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego chalāverō
tū chalāveris
is / ea / id chalāverit
nōs chalāverimus
vōs chalāveritis
eī / eae / ea chalāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego chalem
tū chalēs
is / ea / id chalet
nōs chalēmus
vōs chalētis
eī / eae / ea chalent
Coniūnctīvus imperfectum
ego chalārem
tū chalārēs
is / ea / id chalāret
nōs chalārēmus
vōs chalārētis
eī / eae / ea chalārent
Coniūnctīvus perfectum
ego chalāverim
tū chalāverīs
is / ea / id chalāverit
nōs chalāverīmus
vōs chalāverītis
eī / eae / ea chalāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego chalāvissem
tū chalāvissēs
is / ea / id chalāvisset
nōs chalāvissēmus
vōs chalāvissētis
eī / eae / ea chalāvissent
Imperātīvus praesēns
tū chalā
vōs chalāte
Imperātīvus futūrum
tū chalātō
is / ea / id chalātō
vōs chalātōte
eī / eae / ea chalantō
Īnfīnītīvus praesēns
— chalāre
Īnfīnītīvus perfectum
— chalāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— chalātūrum esse
Participium praesēns
— chalāns
Participium futūrum
— chalātūrus
Gerundium (genitīvus)
— chalandī
Gerundium (datīvus)
— chalandō
Gerundium (accūsātīvus)
— chalandum
Gerundium (ablātīvus)
— chalandō
Supīnum (accūsātīvus)
— chalātum
Supīnum (ablātīvus)
— chalātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego chalor
tū chalāris
is / ea / id chalātur
nōs chalāmur
vōs chalāminī
eī / eae / ea chalantur
Indicātīvus imperfectum
ego chalābar
tū chalābāris
is / ea / id chalābātur
nōs chalābāmur
vōs chalābāminī
eī / eae / ea chalābantur
Indicātīvus futūrum
ego chalābor
tū chalāberis
is / ea / id chalābitur
nōs chalābimur
vōs chalābiminī
eī / eae / ea chalābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego chaler
tū chalēris
is / ea / id chalētur
nōs chalēmur
vōs chalēminī
eī / eae / ea chalentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego chalārer
tū chalārēris
is / ea / id chalārētur
nōs chalārēmur
vōs chalārēminī
eī / eae / ea chalārentur
Imperātīvus praesēns
tū chalāre
vōs chalāminī
Imperātīvus futūrum
tū chalātor
is / ea / id chalātor
eī / eae / ea chalantor
Īnfīnītīvus praesēns
— chalārī
Īnfīnītīvus perfectum
— chalātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— chalātum īrī
Participium perfectum
— chalātus
Participium futūrum
— chalandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary