HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← afflo — definition

Conjugation of afflo

Regular CEFR B1
[ˈaf.fɫoː]

to blow, breathe (on or towards) Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego afflō
tū afflās
is / ea / id afflat
nōs afflāmus
vōs afflātis
eī / eae / ea afflant
Indicātīvus imperfectum
ego afflābam
tū afflābās
is / ea / id afflābat
nōs afflābāmus
vōs afflābātis
eī / eae / ea afflābant
Indicātīvus futūrum
ego afflābō
tū afflābis
is / ea / id afflābit
nōs afflābimus
vōs afflābitis
eī / eae / ea afflābunt
Indicātīvus perfectum
ego afflāvī
tū afflāvistī
is / ea / id afflāvit
nōs afflāvimus
vōs afflāvistis
eī / eae / ea afflāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego afflāveram
tū afflāverās
is / ea / id afflāverat
nōs afflāverāmus
vōs afflāverātis
eī / eae / ea afflāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego afflāverō
tū afflāveris
is / ea / id afflāverit
nōs afflāverimus
vōs afflāveritis
eī / eae / ea afflāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego afflem
tū afflēs
is / ea / id afflet
nōs afflēmus
vōs afflētis
eī / eae / ea afflent
Coniūnctīvus imperfectum
ego afflārem
tū afflārēs
is / ea / id afflāret
nōs afflārēmus
vōs afflārētis
eī / eae / ea afflārent
Coniūnctīvus perfectum
ego afflāverim
tū afflāverīs
is / ea / id afflāverit
nōs afflāverīmus
vōs afflāverītis
eī / eae / ea afflāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego afflāvissem
tū afflāvissēs
is / ea / id afflāvisset
nōs afflāvissēmus
vōs afflāvissētis
eī / eae / ea afflāvissent
Imperātīvus praesēns
tū afflā
vōs afflāte
Imperātīvus futūrum
tū afflātō
is / ea / id afflātō
vōs afflātōte
eī / eae / ea afflantō
Īnfīnītīvus praesēns
— afflāre
Īnfīnītīvus perfectum
— afflāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— afflātūrum esse
Participium praesēns
— afflāns
Participium futūrum
— afflātūrus
Gerundium (genitīvus)
— afflandī
Gerundium (datīvus)
— afflandō
Gerundium (accūsātīvus)
— afflandum
Gerundium (ablātīvus)
— afflandō
Supīnum (accūsātīvus)
— afflātum
Supīnum (ablātīvus)
— afflātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego afflor
tū afflāris
is / ea / id afflātur
nōs afflāmur
vōs afflāminī
eī / eae / ea afflantur
Indicātīvus imperfectum
ego afflābar
tū afflābāris
is / ea / id afflābātur
nōs afflābāmur
vōs afflābāminī
eī / eae / ea afflābantur
Indicātīvus futūrum
ego afflābor
tū afflāberis
is / ea / id afflābitur
nōs afflābimur
vōs afflābiminī
eī / eae / ea afflābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego affler
tū afflēris
is / ea / id afflētur
nōs afflēmur
vōs afflēminī
eī / eae / ea afflentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego afflārer
tū afflārēris
is / ea / id afflārētur
nōs afflārēmur
vōs afflārēminī
eī / eae / ea afflārentur
Imperātīvus praesēns
tū afflāre
vōs afflāminī
Imperātīvus futūrum
tū afflātor
is / ea / id afflātor
eī / eae / ea afflantor
Īnfīnītīvus praesēns
— afflārī
Īnfīnītīvus perfectum
— afflātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— afflātum īrī
Participium perfectum
— afflātus
Participium futūrum
— afflandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary