HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← affirmo — definition

Conjugation of affirmo

Regular CEFR B1
[afˈfɪr.moː]

to present (something) as fixed, firm, or true; affirm, assert, maintain Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego affirmō
tū affirmās
is / ea / id affirmat
nōs affirmāmus
vōs affirmātis
eī / eae / ea affirmant
Indicātīvus imperfectum
ego affirmābam
tū affirmābās
is / ea / id affirmābat
nōs affirmābāmus
vōs affirmābātis
eī / eae / ea affirmābant
Indicātīvus futūrum
ego affirmābō
tū affirmābis
is / ea / id affirmābit
nōs affirmābimus
vōs affirmābitis
eī / eae / ea affirmābunt
Indicātīvus perfectum
ego affirmāvī
tū affirmāvistī
is / ea / id affirmāvit
nōs affirmāvimus
vōs affirmāvistis
eī / eae / ea affirmāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego affirmāveram
tū affirmāverās
is / ea / id affirmāverat
nōs affirmāverāmus
vōs affirmāverātis
eī / eae / ea affirmāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego affirmāverō
tū affirmāveris
is / ea / id affirmāverit
nōs affirmāverimus
vōs affirmāveritis
eī / eae / ea affirmāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego affirmem
tū affirmēs
is / ea / id affirmet
nōs affirmēmus
vōs affirmētis
eī / eae / ea affirment
Coniūnctīvus imperfectum
ego affirmārem
tū affirmārēs
is / ea / id affirmāret
nōs affirmārēmus
vōs affirmārētis
eī / eae / ea affirmārent
Coniūnctīvus perfectum
ego affirmāverim
tū affirmāverīs
is / ea / id affirmāverit
nōs affirmāverīmus
vōs affirmāverītis
eī / eae / ea affirmāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego affirmāvissem
tū affirmāvissēs
is / ea / id affirmāvisset
nōs affirmāvissēmus
vōs affirmāvissētis
eī / eae / ea affirmāvissent
Imperātīvus praesēns
tū affirmā
vōs affirmāte
Imperātīvus futūrum
tū affirmātō
is / ea / id affirmātō
vōs affirmātōte
eī / eae / ea affirmantō
Īnfīnītīvus praesēns
— affirmāre
Īnfīnītīvus perfectum
— affirmāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— affirmātūrum esse
Participium praesēns
— affirmāns
Participium futūrum
— affirmātūrus
Gerundium (genitīvus)
— affirmandī
Gerundium (datīvus)
— affirmandō
Gerundium (accūsātīvus)
— affirmandum
Gerundium (ablātīvus)
— affirmandō
Supīnum (accūsātīvus)
— affirmātum
Supīnum (ablātīvus)
— affirmātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego affirmor
tū affirmāris
is / ea / id affirmātur
nōs affirmāmur
vōs affirmāminī
eī / eae / ea affirmantur
Indicātīvus imperfectum
ego affirmābar
tū affirmābāris
is / ea / id affirmābātur
nōs affirmābāmur
vōs affirmābāminī
eī / eae / ea affirmābantur
Indicātīvus futūrum
ego affirmābor
tū affirmāberis
is / ea / id affirmābitur
nōs affirmābimur
vōs affirmābiminī
eī / eae / ea affirmābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego affirmer
tū affirmēris
is / ea / id affirmētur
nōs affirmēmur
vōs affirmēminī
eī / eae / ea affirmentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego affirmārer
tū affirmārēris
is / ea / id affirmārētur
nōs affirmārēmur
vōs affirmārēminī
eī / eae / ea affirmārentur
Imperātīvus praesēns
tū affirmāre
vōs affirmāminī
Imperātīvus futūrum
tū affirmātor
is / ea / id affirmātor
eī / eae / ea affirmantor
Īnfīnītīvus praesēns
— affirmārī
Īnfīnītīvus perfectum
— affirmātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— affirmātum īrī
Participium perfectum
— affirmātus
Participium futūrum
— affirmandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary