HomeServicesBlogDictionariesContactSpanish Course
← abiugo — definition

Conjugation of abiugo

Regular CEFR B1
[ˈab.jʊ.ɡoː]

to loose from a yoke, unyoke Ver definición completa →

Vox āctīva

Indicātīvus praesēns
ego abiugō
tū abiugās
is / ea / id abiugat
nōs abiugāmus
vōs abiugātis
eī / eae / ea abiugant
Indicātīvus imperfectum
ego abiugābam
tū abiugābās
is / ea / id abiugābat
nōs abiugābāmus
vōs abiugābātis
eī / eae / ea abiugābant
Indicātīvus futūrum
ego abiugābō
tū abiugābis
is / ea / id abiugābit
nōs abiugābimus
vōs abiugābitis
eī / eae / ea abiugābunt
Indicātīvus perfectum
ego abiugāvī
tū abiugāvistī
is / ea / id abiugāvit
nōs abiugāvimus
vōs abiugāvistis
eī / eae / ea abiugāvērunt
Indicātīvus plūsquamperfectum
ego abiugāveram
tū abiugāverās
is / ea / id abiugāverat
nōs abiugāverāmus
vōs abiugāverātis
eī / eae / ea abiugāverant
Indicātīvus futūrum exāctum
ego abiugāverō
tū abiugāveris
is / ea / id abiugāverit
nōs abiugāverimus
vōs abiugāveritis
eī / eae / ea abiugāverint
Coniūnctīvus praesēns
ego abiugem
tū abiugēs
is / ea / id abiuget
nōs abiugēmus
vōs abiugētis
eī / eae / ea abiugent
Coniūnctīvus imperfectum
ego abiugārem
tū abiugārēs
is / ea / id abiugāret
nōs abiugārēmus
vōs abiugārētis
eī / eae / ea abiugārent
Coniūnctīvus perfectum
ego abiugāverim
tū abiugāverīs
is / ea / id abiugāverit
nōs abiugāverīmus
vōs abiugāverītis
eī / eae / ea abiugāverint
Coniūnctīvus plūsquamperfectum
ego abiugāvissem
tū abiugāvissēs
is / ea / id abiugāvisset
nōs abiugāvissēmus
vōs abiugāvissētis
eī / eae / ea abiugāvissent
Imperātīvus praesēns
tū abiugā
vōs abiugāte
Imperātīvus futūrum
tū abiugātō
is / ea / id abiugātō
vōs abiugātōte
eī / eae / ea abiugantō
Īnfīnītīvus praesēns
— abiugāre
Īnfīnītīvus perfectum
— abiugāvisse
Īnfīnītīvus futūrum
— abiugātūrum esse
Participium praesēns
— abiugāns
Participium futūrum
— abiugātūrus
Gerundium (genitīvus)
— abiugandī
Gerundium (datīvus)
— abiugandō
Gerundium (accūsātīvus)
— abiugandum
Gerundium (ablātīvus)
— abiugandō
Supīnum (accūsātīvus)
— abiugātum
Supīnum (ablātīvus)
— abiugātū

Vox passīva

Indicātīvus praesēns
ego abiugor
tū abiugāris
is / ea / id abiugātur
nōs abiugāmur
vōs abiugāminī
eī / eae / ea abiugantur
Indicātīvus imperfectum
ego abiugābar
tū abiugābāris
is / ea / id abiugābātur
nōs abiugābāmur
vōs abiugābāminī
eī / eae / ea abiugābantur
Indicātīvus futūrum
ego abiugābor
tū abiugāberis
is / ea / id abiugābitur
nōs abiugābimur
vōs abiugābiminī
eī / eae / ea abiugābuntur
Coniūnctīvus praesēns
ego abiuger
tū abiugēris
is / ea / id abiugētur
nōs abiugēmur
vōs abiugēminī
eī / eae / ea abiugentur
Coniūnctīvus imperfectum
ego abiugārer
tū abiugārēris
is / ea / id abiugārētur
nōs abiugārēmur
vōs abiugārēminī
eī / eae / ea abiugārentur
Imperātīvus praesēns
tū abiugāre
vōs abiugāminī
Imperātīvus futūrum
tū abiugātor
is / ea / id abiugātor
eī / eae / ea abiugantor
Īnfīnītīvus praesēns
— abiugārī
Īnfīnītīvus perfectum
— abiugātum esse
Īnfīnītīvus futūrum
— abiugātum īrī
Participium perfectum
— abiugātus
Participium futūrum
— abiugandus

Practice this verb →

More conjugations

Explore the Latina dictionary

Look up any Latin word for definitions, equivalents in 94 languages, and more.

Open Dictionary